SIHY:n johtokunta kaudelle 2022–2023 ja vuoden parhaat

2.12.2022

Suomen Islanninhevosyhdistyksen syyskokouksessa 20. marraskuuta Tampereella valittiin yhdistyksen johtokunnan jäsenet erovuoroisten ja erostaan ilmoittaneiden tilalle. Lisäksi käsiteltiin sääntömuutosehdotuksia sekä vuoden 2023 toimintasuunnitelma ja budjetti. Kokouksessa palkittiin myös vuoden parhaat. 

SIHY:n syyskokouksessa valittiin yhdistyksen johtokunnan jäsenet erovuoroisten ja erostaan ilmoittaneiden tilalle. Erovuoroisina olivat varapuheenjohtaja (2 v), sihteeri (2 v), urheiluvaliokunnan puheenjohtaja (2 v), nuorisovaliokunnan puheenjohtaja (2 v) sekä jäsen (1 v) ja kaksi varajäsentä (1 v). Kokous valitsi seuraavat henkilöt vastuutehtäviin:

Varapuheenjohtaja                 Tarja Nordman
Sihteeri                                         Virpi Aho
Urheiluvaliokunnan pj          Julia Wejberg
Jäsen                                            Nicola Bergman
Varajäsen                                    Taru Toikkanen
Varajäsen                                    Marika Moring

Nuorisovaliokunnan puheenjohtajan tehtävään ei valitettavasti löytynyt ehdokasta ja tehtävä on edelleen auki.

Erostaan olivat ilmoittaneet koulutusvaliokunnan puheenjohtaja ja PR-valiokunnan puheenjohtaja. Kokous valitsi avoimiin tehtäviin seuraavat henkilöt:

Koulutusvaliokunnan pj        Julia Tahkola-Ronkainen
PR-valiokunnan pj                    Kanerva Ahonala

Johtokunnan puheenjohtajana jatkaa Silvia Ufer ja jalostusvaliokunnan puheenjohtajana Johanna Korpi. Rahastonhoitajana jatkaa Maija Kipinoinen. Kokouksessa päätettiin, että rahastonhoitajan tehtävä eriytetään johtokunnan varsinaisista tehtävistä.  Lisäksi käsiteltiin sääntömuutosehdotuksia sekä vuoden 2023 toimintasuunnitelma ja budjetti. 

Vuoden 2022 parhaat

Syyskokouksessa palkittiin myös vuoden parhaat. Vuoden 2022 parhaat ovat:

Urheiluvaliokunnan palkitut

Vuoden Ratsastaja sen                                          Guðmundur Sigurbjörnsson 
Vuoden Ratsastaja nuo                                         Miina Sarsama 
Vuoden Ratsastaja jun                                           Riina Aahos
Vuoden Passiratsastaja sen                                 Oona Ylipuranen
Vuoden Passiratsastaja nuo                                Gerda-Erika Viinanen 
Vuoden Passinousija                                              Veera Niemi 
Vuoden Tulokas                                                        Saara Aahos 
Vuoden GK-ratsastaja                                            Arnor Dan Kristinsson 
Vuoden Ratsastaja ryhmäluokat sen              Minna Paananen 
Vuoden Ratsastaja ryhmäluokat nuo             Maija Iloniemi 
Vuoden Ratsastaja ryhmäluokat jun              Amanda Holmqvist

Gerda-Erika Viinaselle on myös myönnetty SRL kultainen ansiomerkki PM-kisojen kilpailumenestyksestä. Lämpimät onnittelut Kertulle hienoista saavutuksista!

Nuorisovaliokunta palkitsi ahkeria talkoolaisia

Fanni Virolainen
Vianna Virtanen
Vilma Mätäsniemi

Jalostusvaliokunnan palkinto

Vuoden Kasvattaja Ankin talli / fra Tallbo

Johtokunnan palkinto

Vuoden Toimihenkilö – Päivi Stepanoff

PR-valiokunnan palkitut

Erityiskiitos SIHY:n tapahtumissa  yhdistystä edustaneille ratsastajille 
Vilma Mätäsniemi, Miina Sarsama, Annika Kyrklund, Matisse Brummel, Oona Ylipuranen, Vera Tourunen, Laura Nyström, Veera Niemi, Kanerva Niemi, Tanja Sippula, Tuuli Lehto, Minni Halkola, Emma Terho

Kuvassa: Oona Ylipuranen, Päivi Stepanoff, Miina Sarsama, Vilma Mätäsniemi, Riina Aahos, Veera Niemi, Saara Aahos, Fanni Virolainen, Gera-Eerika Viinanen, Guðmundur Sigurbjörnsson. Kuva: Hannele Katajamäki.

Osan kokouksen aikana järjestetyn äänestykseen osallistuneiden jäsenyys ei ollut ajan tasalla. Äänestys koski varapuheenjohtajan valintaa. Asia on korjattu ja sillä ei olisi ollut vaikutusta äänestyksen lopputulokseen.

Yhdistyslaki määrittää, että ”Säännöissä voidaan määrätä, että määrätyn ajan jäsenmaksunsa maksamisen laiminlyönyt ei saa käyttää äänioikeuttaan” (Yhdistyslaki 503/1989 § 5:25) ja siksi tiedotamme asiasta julkisesti. Kyseistä kohtaa ei ole määritelty SIHY:n säännöissä.