Arnella Nyman & Thór från Järsta. Kuva: Saana Aho

Suomen ennätykset

Suomen ennätyksiä voi tehdä kaikissa virallisissa kilpailuissa. Passiluokissa vaaditaan sähköistä ajanottoa. Pisteitä on kerätty FEIF:n sivuilta, löytyneistä SIHY:n arkistoista ja viime vuosien aikana ylläpidetystä kotimaisesta tulosrekisteristä. 

Jos tiedossasi on parempia tuloksia kuin tässä alla olevasta listasta löytyy, lähetäthän tiedot kuvatodisteen kera urheiluvaliokunnan sähköpostiin urheilu@islanninhevonen.net (todisteeksi käy esim. kuva tuloslistasta).

Suomenennätykset:

T1 Katie Sundin Brumpton - Smari från Askagården 60 ISL 8.30 (RD-Event Isicup Backome 2018)

T1 nuoret Oona Ylipuranen - Hylur frá Austurkoti 103 ISL 7,72 (Alsaela WR 2016)

T1 juniorit Anniina Kanerva - Lordi frá Hvolsvelli 6,13 (Alsaela 4.-.5.5.2019)

T2 Arnella Nyman - Thór från Järsta 91 ISL 8,27 (MM 2015, Tanska)

T2 nuoret Arnella Nyman - Skardi fra Kvistum 7,10 (Drómi WR 2012)

T2 juniorit Miina Sarsama - Tjáning frá Grafarkoti 319 ISL 6,13 (Jálkur 1.9.2019)

V1 Nicola Bergman - Bruni Fra Suluholti I Ice 7,53 (SM 2006)

V1 nuoret Katie Brumpton - Bjartur frá Mosfellsbae 6,67 (SM 2010)

V1 juniorit Anniina Kanerva - Lordi frá Hvolsvelli 6,40 (Alsaela 4.-.5.5.2019)

F1 Nicola Bergman - Bruni Fra Suluholti I Ice 7,33 (Vindur 2005)

F1 nuoret Desirée Alameri - Theyr fra Guldbaek 89 ISL 6,50 (Icehorse Festival 2018)

F1 juniorit Edda Ollikainen - Hördur frá Oddholi 6,00 (Primus Inkoo 27.6.2012)

P1 Katie Sundin Brumpton - Símon fra Efri-Raudalaek 23,23 (MM 2019)

P1 nuoret Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg 23,37 (Jálkur WR 17-19.6.2022)

P1 juniorit Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg 24,83 (Jálkur 30-vuotisjuhlakisat 2018)

P2 Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg 7,70 (Lajimestaruudet 2020)

P2 nuoret Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg 7,70 (Lajimestaruudet 2020)

P2 juniorit Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg 8,83 (Snöggur WR 2017)

P3 Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg 14,49 (Snöggurin WR kisat, Ypäjä, 22.5.2021)

P3 nuoret Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg 14,49 (Snöggurin WR kisat, Ypäjä, 22.5.2021)

P3 juniorit Edda Ollikainen - Hördur frá Oddholi 16,80 (SM 2011)

PP1 Katie Sundin Brumpton - Símon frá Efri-Rauðalæk 8.25

PP1 nuoret Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg 7,04 (Jálkur elokisat 2021)

PP1 juniorit Gerda-Eerika Viinanen - Svala frá Minni-Borg 6,13 (SM 2018)

PP2 Annika Kyrklund - Freyja fra Terriniemi 144 ISL 6,50 (Primus Inkoo 9. - 10.6.2012)

PP2 nuoret Elisa Tani - Röskur fra Dynum 56 ISL 5,13 (Primus Inkoo 9. - 10.6.2012)

PP2 juniorit

T3 Åsa Nygård - Heidur fra Eilifdskogi 70 ISL 6,80 (Alsaela 12.5.2013)

T3 nuoret Arnella Nyman - Lordi frá Hvolsvelli 6,23 (Drómi WR 2012)

T3 juniorit Emmi Mäkinen - Mund fra Grund II 5,57 (Jálkur 28.4.2012)

T4 Juha Kontio - Alfur fra Réttarholti 49 ISL 7,10 (Drómi WR 2011)

T4 nuoret Arnella Nyman - Skardi frá Kvistum 6,73 (Jálkur WR 2011)

T4 juniorit Edda Ollikainen - Hördur frá Oddholi 4,50 (Drómi WR 2011)

T5 Annica Weissman - Imynd frá Gröf 5,50 (Alsaela Talvi Cup II 26.1.2013)

T5 nuoret Annica Weissman - Imynd frá Gröf 5,50 (Alsaela Talvi Cup II 26.1.2013)

T5 juniorit Annica Weissman - Imynd frá Gröf 5,50 (Alsaela Talvi Cup II 26.1.2013)

T7 Katri Kolu - Hervar frá Hennylä 72 ISL 5,77 (Tuulensilta 6.12.2012)

T7 nuoret Aliisa Tervonen - Djakni fra Feti 5,37 (Tuulensilta 6.12.2012)

T7 juniorit Aliisa Tervonen - Djakni fra Feti 5,37 (Tuulensilta 6.12.2012)

T8 Minna Paananen - Leikur frá Standartuni 5,93 (Midja ja Demantur 1.5.2022)

T8 nuoret Minni Halkola - Stirnir frá Sandá 5,47 (Jálkur PreWappukisat 24.4.2022)

T8 juniorit Kanerva Niemi - Dafna från Lindeberg 4,87 (Àlenskur WR 27.5.2022

V2 Arnella Nyman - Lordi frá Hvolsvelli 6,43 (Drómi 12. - 13.5.2012)

V2 nuoret Arnella Nyman - Lordi frá Hvolsvelli 6,43 (Drómi 12. - 13.5.2012)

V2 juniorit Iida Jurvanen - Gyllir fra Hemlu 5,63 (Drómi WR 2011)

V5 Katharina Von Freyman - Fold frá Thjódólshaga 1 259 IS 5,76 (Hestbakki 3.4.2022)

V5 nuoret Maija Iloniemi - Teitur fra Sólbrekku 5,70 (Jálkurin PreWappukisat 24.4.2022)

V5 juniorit Nora Isacsson - Teitur från Agersta 5,60 (Primus Inkoo 20.6.2012)

F2 Sanni Kosonen - Háleggur frá Sdr.Sognstrup 5,63 (Jálkur Talvikisat 10.3.2013)

F2 nuoret Sanni Kosonen - Háleggur frá Sdr.Sognstrup 5,63 (Jálkur Talvikisat 10.3.2013)

F2 juniorit Satu Hynninen - Krapi fra Svignaskardi 4,90 (Snöggur WR 16.6.2012)


GDA  Katie Sundin Brumpton - Máni frá Hvoli 8.54

GDB  Katie Sundin Brumpton - Halastjarna frá Vorsabæ 8.46

GDV-C Nicole Hiltunen - Vottur frá Grafarkoti 8,230 (Gaedingur 20.9.2014)

GDY-A

GDY-B Petra Jarske - Grettir frá Breidavadi 8,153 (Gaedingur 20.9.2014)

GDT Miina Sarsama - Freir fra Kaakkola 85 ISL 8,423 (Teivo 15.5.2022)