Suomen islanninhevosyhdistys ry

Suomen islanninhevosyhdistys (SIHY) on vuonna 1982 perustettu kansainvälisen islanninhevosjärjestö FEIF:n (International Federation of Icelandic Horse Associations), Suomen ratsastajainliiton ja Suomen Hippoksen rekisteröity jäsenyhdistys.

SIHY järjestää muun muassa askellajiratsastuksen suomenmestaruuskilpailut, jalostusnäyttelyitä sekä islanninhevostuomari- ja ohjaajakoulutuksia. SIHY:n paikalliskerhot järjestävät kilpailuja, kursseja ja muita tapahtumia. Yhdistys julkaisee neljä kertaa vuodessa Islanninhevonen-jäsenlehden.


Yhdistyksen tarkoitus

Yhdistyksen tarkoituksena on edesauttaa islanninhevosen tunnetuksi tekemistä ja käyttöä hevosurheilussa, edistää ja ohjata islanninhevosen rotupuhdasta jalostusta Suomessa - International Federation of Icelandic Horse Associations -nimisen kansainvälisen islanninhevosjärjestön (jäljempänä FEIF) noudattamien periaatteiden mukaisesti ja kerätä kaikki islanninhevosen ystävät yhteisiin rotua edistäviin tehtäviin. 

Yhdistyksen tavoitteena on rodun erityisominaisuuksien säilyttäminen ja vahvistaminen sekä urheilu- että jalostustoiminnassa, ottaen erityisesti huomioon islanninhevoselle ominaiset askellajit, sen voimakkuuden sekä sen villihevosluonteen. Yhdistys toimii Suomen eri paikkakunnilla islanninhevostoimintaa harjoittavia paikalliskerhoja ja niiden jäseniä yhdistävänä valtakunnallisena järjestönä ja urheiluseurana. 

Yhdistyksen toiminta

Eri osa-alueiden asioista ja toiminnasta vastaavat SIHY:n valiokunnat. 

  • Jalostustoiminta
  • Urheilutoiminta
  • PR-toiminta 
  • Nuorisotoiminta
  • Koulutustoiminta

Toiminta toteutetaan yhteistyössä paikalliskerhojen kanssa. Jalostus- ja urheilutoiminnassa noudatetaan FEIF:n ja rodun alkuperämaa Islannin suosituksia, ohjeita ja sääntöjä. Johtokunta voi asettaa muita valiokuntia tarpeen mukaan. 

SIHY-statistiikkaa 2009-2016


20162015201420132012201120102009
Jäseniä1106114612591205104913921143994
Paikalliskerhoja1615231917161616
Rekisteröityjä hevosia (elossa)36173478355636253513250023002300
Syntyneitä ja rekisteröityjä varsoja-86793106130

Näyttelyt42422243
Oriit näyttelyissä103561717-8
Tammat näyttelyissä2107121922-7
World Ranking-kilpailut44344424
Muut Sport-kilpailut3121293333232424
Gaedingakeppni-kilpailut23545433
Nuorten tapahtumat36931111
Ratsastajia WR-kilpailuissa4049848610178

Hevosia WR-kilpailuissa42579910211395


Kunniajäsenet

Harry Paul (s. 1917, k. 2012), Mervi Turtonen, Peter Nyman ja Pekka Mäkinen

3.11.2012 30-vuotisjuhlassa nimitetyt kunniajäsenet: 
Nicola Bergman-Kankaala, Sirpa Brumpton, Laura Pihkala-Posti, Leila Salovaara, Satu Söderlund, Minna Toivonen ja Pauli Väyrynen

2019 nimetty: Fred Sundwall