Askellajiratsastuksen Suomenmestaruuskilpailuissa ratkottiin ensimmäiset finalistit

18.7.2026

Askellajiratsastuksen Suomenmestaruuskilpailut 2026 jatkuivat perjantaina 17.heinäkuuta Ypäjällä suomenmestaruusluokkien T1- ja T2 -karsinnoilla. Lajimestaruuksien karsinnat ratsastettiin tölttiluokissa T5 ja T6, viisikäyntiluokassa F3 sekä nelikäyntiluokassa V3. Passiluokissa P1 ja P3 ratsastettiin kilpailun kaksi ensimmäistä juoksua.

T1 – A-finaalipaikat ratkesivat

Töltti T1 -luokassa senioreiden A-finaaliin etenivät karsintojen viisi parasta ratsukkoa. Karsinnoissa parhaille pisteille ylsivät Arnor Dan Kristinsson ja Dökkvi frá Álfhólum pistein 7,17, Katariina Koskela ja Kvikur frá Nautabúi (6,67) sekä T1-luokan hallitseva Suomen mestari Hanna Reihe ja Glóðar frá Heysholti (6,60). Perjantai-iltana ratsastetun B-finaalin voitti Viivi Kallio hevosellaan Höskuldur fra Lian, ja voiton myötä ratsukko varmisti paikkansa sunnuntain A-finaalissa.

Nuorten ja junioreiden A-finaaliin parhailla pisteillä menivät nuorten Riina Aahos ja Lordi frá Hvolsvelli (6,17) ja junioreiden Lilja Kontio ja Dásemd frá Traðarholti (6,0).

T1-luokassa ratsastetaan laadukasta tölttiä eri tempoissa. Hyvässä suorituksessa töltti on puhdasta ja nelitahtista, hevonen liikkuu tasapainossa ja kantaa itsensä kaikissa tempoissa. Temponlisäysten tulee olla selkeitä mutta hallittuja, ja hevosen tulee palata sujuvasti takaisin hitaaseen tölttiin.

T2 – vaativa tölttiluokka ilman ohjaskontaktia

Tölttiluokka T2:n karsintojen kärkitulokset ratsastivat senioreissa Veera Sirén hevosellaan Spaði frá Skarði (6,93) ja nuorissa Siiri Anttonen hevosellaan Hervar fra Hennylä (6,17) Junioreista tiensä eteenpäin selvitti Saara Aahos hevosellaan Strokkur frá Fagerbacka (5,97). Hän oli luokkansa ainoa osallistuja.

T2 on vaativa tölttiluokka, jonka erityispiirteenä on osuus, jossa tölttiä ratsastetaan ilman ohjaskontaktia. Hevosen tulee säilyttää töltti tasapainoisena, vakaana ja harmonisena myös ilman ratsastajan ohjaskontaktia.

Lajimestaruuksissa kilpaillaan ryhmässä

Suomen mestaruusluokissa ratsukot arvostellaan yksilösuoritusten perusteella. Lajimestaruuksista puolestaan kilpaillaan ryhmäluokissa, joissa useat ratsukot ovat yhtä aikaa radalla ja tuomarit vertailevat suorituksia keskenään. Askellajien laadun lisäksi arvostelussa korostuvat hevosen ja ratsastajan tasapaino, hevosen hallittavuus ja ratsukon kyky toimia osana ryhmää.

Töltti T5 -luokan sunnuntain finaaleihin etenivät parhailla pisteillä senioreissa Jutta Mäntynen hevosellaan Ugla frá Hvammi (6,0), nuorissa Minni Halkola hevosellaan Stirnir frá Sandá (5,50) ja junioreissa Fanni Virolainen hevosellaan Steina fra Kaakkola (5,37).

Töltti T6 -luokan A-finaaliin lähtee parhailla pisteillä senioreista Hanna Reihe hevosellaan Börkur frá Kvistum (6,30). Sunnuntain A-finaaliin lunasti myös paikkansa junioriratsastaja Fanni Virolainen hevosellaan Steina fra Kaakkola (5,43).

Viisikäyntiluokassa F3 lauantain A-finaaliin etenivät senioreiden kärkipisteillä Katharina von Freymann hevosellaan Kastanía fra Stenkullagård (5,77) ja nuorten luokan Oona Korpinen hevosellaan Skjótur fra Kaakkola (5,33).

Von Freymann lunasti parhailla pisteillä paikkansa myös nelikäyntiluokan V3 sunnuntain A-finaaleihin hevosella Hektor frá Efra-Hvoli pistein 6,13. Nuorten ja junioreiden A-finaaliin parhailla pisteillä eteni nuorten Minni Halkola hevosellaan Stirnir frá Sandá (5,70) ja junioreissa Silja Räisänen hevosellaan Funi fra Reynir (5,10). Luokassa ratsastetaan lisäksi lauantaina senioreiden B-finaali, jonka voittaja nousee A-finaaliin.

Askellajiratsastuksen Suomenmestaruuskilpailut 2026 jatkuvat lauantaina 18. heinäkuuta. Päivän ohjelmassa on muun muassa suomenmestaruusluokkien nelikäynti V1:n ja viisikäynti F1:n karsinnat.

Kilpailujen aikataulut ja tulokset löytyvät IceTestNG Tickeristä tai IceTest NG -mobiilisovelluksesta.

Lisätietoja

Saara Suutarla
Urheiluvaliokunnan puheenjohtaja
Suomen Islanninhevosyhdistys (SIHY) ry
Puh. 040 586 4647
urheilu@islanninhevonen.net

Arnor Dan Kristinsson ja Dökkvi frá Álfhólum. Kuva Vanessa Hertwartz
Veera Sirén ja Spaði frá Skarði. Kuva Vanessa Hertwartz