Islanninhevosyhdistys

Suomen Islanninhevosyhdistys (SIHY) on vuonna 1982 perustettu kansainvälisen islanninhevosjärjestö FEIF:n (International Federation of Icelandic Horse Associations), Suomen Ratsastajainliiton ja Suomen Hippoksen rekisteröity jäsenyhdistys.

SIHY järjestää muun muassa islanninhevosten suomenmestaruuskilpailut, jalostusnäyttelyitä sekä islanninhevostuomari- ja -ohjaajakoulutusta. SIHY:n paikalliskerhot järjestävät kilpailuja, kursseja ja muita tapahtumia. Eri osa-alueiden asioista vastaavat SIHY:n valiokunnat. Yhdistys julkaisee neljä (4) kertaa vuodessa Islanninhevonen-jäsenlehden.

Yhdistyksen säännöt

SIHY-statistiikkaa 2009-2016
 20162015201420132012201120102009
Jäseniä1,106114612591205104913921143994
Paikalliskerhoja1615231917161616
Rekisteröityjä hevosia (elossa)36173478355636253513250023002300
Syntyneitä ja rekisteröityjä varsoja-86793106130  
Näyttelyt42422243
Oriit näyttelyissä103561717-8
Tammat näyttelyissä2107121922-7
World Ranking-kilpailut44344424
Muut Sport-kilpailut3121293333232424
Gaedingakeppni-kilpailut23545433
Nuorten tapahtumat36931111
Ratsastajia WR-kilpailuissa4049848610178  
Hevosia WR-kilpailuissa42579910211395  

 

 

Johtokunta

Suomen islanninhevosyhdistyksellä toimii hallituksena johtokunta, joka koostuu kymmenestä jäsenestä ja kahdesta varajäsenestä. Vuosikokouksessa valittavien jäsenten toimikausi kestää vuorovuosina kaksi vuotta paitsi yksi yhden vuoden jäsenyys. Johtokunta kokoontuu noin kymmenen kertaa vuodessa eri paikkakunnilla käsitelläkseen yhdistykseen, valiokuntiin ja jäsenistöön liittyviä asioita.

Jokainen jäsen voi saattaa haluamansa asian johtokunnan käsiteltäväksi toimittamalla siitä kirjallisen esityksen johtokunnan sihteerille viimeistään viikkoa ennen kokousta. Johtokunnan kokouspäivämäärät löytyvät tapahtumakalenterista. Vuosikokouksessa käsiteltävien asioiden täytyy ehtiä aikaisintaan 30 ja viimeistään 14 päivää ennen kokousta julkaistavaan kutsuun.

Johtokunta pitää tärkeänä läpinäkyvää, avointa ja nopeaa tiedottamista ja pyrkii tiedottamaan viikon sisällä kokousten jälkeen päätetyistä ja keskustelluista asioista.

Kokoustiedotteet löydät jäsensivuilta.

Sähköpostiosoite Tehtävä Etunimi Sukunimi
varapuheenjohtaja [at] islanninhevonen.netVarapuheenjohtajaNicolaBergman-Kankaala
puheenjohtaja [at] islanninhevonen.netPuheenjohtajaAnnastiinaJäppinen
sihteeri [at] islanninhevonen.netJohtokunnan sihteeriSaraKeane
rahastonhoitaja [at] islanninhevonen.netRahastonhoitajaMiaKiesi
jalostus [at] islanninhevonen.netJalostusvaliokuntaJenniKurki
varajasen2 [at] islanninhevonen.netJohtokunnan varajäsenJohannaNiemi
varajasen [at] islanninhevonen.netJohtokunnan varajäsenKirstiNyman
jasen [at] islanninhevonen.netJohtokunnan jäsenPiaRalli
pr [at] islanninhevonen.netPR-valiokuntaSaijaTanttu
urheilu [at] islanninhevonen.netUrheiluvaliokuntaSilviaUfer
nuoriso [at] islanninhevonen.netNuorisovaliokuntaPipsaWagner
koulutus [at] islanninhevonen.netKoulutusvaliokuntaLindaÅberg

Kunniajäsenet

Harry Paul (s. 1917, k. 2012), Mervi Turtonen, Peter Nyman ja Pekka Mäkinen

3.11.2012 30-vuotisjuhlassa nimitetyt kunniajäsenet: 
Nicola Bergman-Kankaala, Sirpa Brumpton, Laura Pihkala-Posti, Leila Salovaara, Satu Söderlund, Minna Toivonen ja Pauli Väyrynen